Vylúčenie zodpovednosti:Všetky uvedené ceny sú verejne dostupné iba referenčné čísla online a nepredstavujú skutočné predajné ceny. Overte si aktuálne ceny, balíky a podmienky u autorizovaných predajcov.
Predchádzajúce články tejto série sa zaoberali prahmi presnosti, znížením presnosti, úplným{0}}oblúkovým stropom a kompromisom medzi rýchlosťou a presnosťou-. Ak ste dosiahli túto poslednú splátku, pravdepodobne ste pripravení na nákup. Výber správneho intraorálneho skenera je oveľa zložitejší ako porovnávanie jedného čísla presnosti.
Trhové ceny sa pohybujú od zhruba 10 000 USD do viac ako 45 000 USD. Vlajkové systémy (iTero, TRIOS, Primescan), súperi so silnou hodnotou (Medit, Aoralscan) a nové možnosti sa líšia nielen deklarovanou presnosťou, ale aj modelmi predplatného, káblovým a bezdrôtovým dizajnom, spotrebným materiálom na špičky a päťročnými celkovými nákladmi na vlastníctvo (TCO). Nesprávna voľba vytvára utopené náklady a menej-využívané vybavenie; správna voľba sa stane základom digitálnej infraštruktúry kliniky na nasledujúcich 5 – 10 rokov.
Tento záverečný článok umiestňuje nezávislé údaje o presnosti in vivo za rok 2025 vedľa seba--pre popredné skenery, potom mapuje päť klinických scenárov, aby ste vyjasnili cesty výberu, aby ste mohli rozlíšiť „dostatočnú“, „prémiovú“ a „vysokú-NI na nasledujúce tri roky.“
Časť 1|Prvá otázka: Čo budete vlastne skenovať?
Prvá otázka nie je "Ktorý skener je najpresnejší?" ale "Čo potrebujem naskenovať?"
Rôzne klinické scenáre tolerujú veľmi odlišné úrovne presnosti:
| Klinický scenár | Prah presnosti | Okraj skenera | Priorita výberu |
|---|---|---|---|
| Jednotlivé korunky / dyhy / intarzie | 50–100 μm | Veľkorysý | Vstupná-úroveň úplne postačujúca |
| mosty s krátkym-rozpätím 3–5 jednotiek | 50–100 μm | Zúženie | Stredný-rozsah je spoľahlivejší |
| 7–9 jednotiek dlhé-rozpätie výplní | Blíži sa 100 μm | Kritické | Vyžaduje sa vlajková loď |
| Úplné-výstavy oblúkových implantátov | <150 μm (passive fit) | Hraničná | Vlajková loď + IPG fotogrammetria |
| Ortodontické úplné-záznamy | 100–200 μm | Veľkorysý | Vstupná-úroveň + prispôsobenie ekosystému |
| Úplne bezzubé oblúky | Nevhodné | Prekročené | Nepoužívajte samotný intraorálny skener |
Prahové hodnoty sú odvodené od rozsahu klinickej prijateľnosti ADA pre marginálne prispôsobenie (50–120 μm) a konsenzuálnych vyhlásení o digitálnom intraorálnom skenovaní.
záver:Vaša kombinácia prípadov určuje požadovanú úroveň výkonu. Ak 80 % skenov tvoria jednotlivé korunky, krátke mostíky alebo ortodontické záznamy, postačuje otvorený skener základnej- alebo strednej{3}}úrovne. Ak dominujú celo{5}}implantáty oblúka a puzdrá All{6}}on{7}}X, základom je vlajková loď hardvéru a fotogrametrie. Najprv rozhodnite o klinickom dopyte; ako druhé vyberte zariadenie.
Časť 2|Hodnotenie presnosti podľa nezávislých údajov In{2}}vivo 2025
Tvrdenia výrobcu sú marketingové; nezávislé testovanie in{0}}vivo je rozhodujúce. A 2025Journal of Prosthetic Dentistryštúdia (Ender a kol.) porovnávala šesť hlavných skenerov a konvenčné zobrazenia na úplných-skenovaniach oblúkov od 10 pacientov:
| Zariadenie | Pravdivosť (μm, medián ± SD) | Presnosť (μm, medián ± SD) | Tier |
|---|---|---|---|
| Konvenčné zobrazenie (referenčné) | - | 21 ± 4 | Odkaz |
| Dentsply Sirona Primescan | 41 ± 10 | 28 ± 11 | Prvá vrstva |
| Dentsply Sirona Primescan 2 | 42 ± 11 | 28 ± 12 | Prvá vrstva |
| Medit i900 | 47 ± 9 | 28 ± 7 | Prvá vrstva |
| SHINING 3D Aoralscan 3 | 55 ± 15 | 35 ± 10 | Druhá vrstva |
| 3Shape TRIOS 5 | 61 ± 17 | 41 ± 16 | Druhá vrstva |
| Planmeca Emerald S | 96 ± 29 | 82 ± 38 | Tretia vrstva |
Kľúčové zistenia:
Všetky bežné skenery dosiahli pravdivosť<100 μm-well inside the clinical acceptability window for single crowns and short bridges. "Insufficient accuracy" is no longer a realistic objection for routine restorative work in 2025–2026.
Primescan, Primescan 2 a Medit i900 tvoria štatisticky nerozoznateľnú prvú vrstvu (41–47 μm). Rozdiely medzi nimi spočívajú skôr v cene, softvéri a pracovnom postupe než v hrubej presnosti.
Bežné odtlačky si zachovávajú najlepšiu presnosť (21 ± 4 μm). Presnosť skenera zostáva 1,3–4× vyššia, takže opakované skenovania (ortodontické monitorovanie, sledovanie implantátu-) si stále vyžadujú dôslednosť.
Laboratórne čísla takmer vždy vyzerajú lepšie ako skutočný výkon na stoličke; očakávajte praktickú zľavu 20–30 %.
Časť 3|Deväť popredných skenerov - Úplný prehľad parametrov
Presnosť je len jeden rozmer. Nižšie uvedená tabuľka konsoliduje referenčnú cenu, pravdivosť, hmotnosť, bezdrôtové možnosti, model predplatného a hlavné silné stránky (referenčné ceny na trhu v USA v rokoch 2025 – 2026 v USD):
| Zariadenie | Referenčná cena (USD) | Pravdivosť | Hmotnosť | Bezdrôtové | Predplatné / Spotrebný materiál | Hlavné silné stránky |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3Shape TRIOS 6 | ~$27,900 | Vlajková loď | 299 g | áno | Dx Plus ~199 USD/mesiac (voliteľné) | Najnovšia generácia, funkcie AI |
| 3Shape TRIOS 5 | ~$25,900 | 61 ± 17 μm | 299 g | áno | TRIOS Care od 2. ročníka | ScanAssist, kalibrácia-zdarma |
| Dentsply Primescan 2 | $24,995 | 42 ± 11 μm | 542 g | Áno (oblak) | DS Core povinné | Cloud-natívne, detekcia zubného kazu |
| Aoralscan Elite Wireless | $23,999 | Nezverejnené | 194 g | áno | žiadne | Zabudovaná-fotogrammetria IPG, 2 v 1 |
| Zarovnajte iTero Lumina | ~$45,000 | Tvrdenie výrobcu | 260 g | Nie | 380 USD/mesiac + ~3 USD/skenovanie | Veľké FOV, hlboká integrácia Invisalign |
| Medit i900 | $18,999 | 47 ± 9 μm | 165 g | Nie | žiadne | Najľahší{0}}výkonný skener |
| Medit i700 Wireless | $15,500 | Laboratórny nárok 10,9 μm | 328 g | áno | žiadne | Otvorený ekosystém, vysoká snímková frekvencia |
| Medit i700 (káblový) | $13,500 | Laboratórny nárok 10,9 μm | 245 g | Nie | žiadne | Silná hodnota |
| Aoralscan 3 Wireless | ~$12,999 | 55 ± 15 μm | 240 g | áno | žiadne | Bezdrôtová možnosť pevného vstupu |
| Medit i600 | $10,500 | Laboratórny nárok 10,9 μm | 245 g | Nie | žiadne | Ľahký vstupný bod |
| Aoralscan ELF | $11,999 | Nezverejnené | 106 g | - | žiadne | Ultra{0}}ľahké, voliteľné IPG |
| Planmeca Emerald S | ~$15,000 | 96 ± 29 μm | 229 g | Nie | žiadne | Presvetlenie kazu |
Poznámky: Ceny sú verejné referenčné čísla a môžu sa výrazne líšiť v závislosti od regiónu, balíka a vyjednávania. Hodnoty pravdivosti pre série Primescan, Medit i900, Aoralscan 3, TRIOS 5 a Emerald S pochádzajú zo štúdie Ender in-vivo z roku 2025; ostatné čísla sú tvrdenia výrobcu alebo laboratória a nie sú priamo porovnateľné s úplnými -výsledkami in{7}}vivo. Rozdiely v hmotnosti sú dôležité pri dlhých -oblúkových reláciách{10}}Primescan 2 s hmotnosťou 542 g je najťažšia bezdrôtová jednotka; Medit i900 s hmotnosťou 165 g je momentálne najľahšou{15}}triedou výkonu.
Časť 4|Päť ciest výberu{1}}založených na scenári
Cesta 1 - Prevažne jednotlivé korunky, dyhy, intarzie
Potreba presnosti: 50–100 μm (spĺňajú ju všetky bežné skenery).
Preferované: Medit i700 (káblové), Medit i600, Aoralscan 3 Wireless alebo ekvivalentné otvorené bez-predplatené skenery.
Možnosť inovácie: TRIOS 5 alebo podobná pre plynulejšie{1}}pracovné postupy s podporou AI.
Vyhnite sa, ak je to len obnova, vysoko-systémom predplatiteľov, ktorých priebežné náklady je ťažké odôvodniť.
Cesta 2 - 3–5 jednotiek s krátkym-rozpätím mostov a zmiešané reštaurátorské práce
Presnosť stále potrebuje 50–100 μm, ale s menšou rezervou.
Preferované: Medit i700 Wireless alebo Medit i900 (prvá-presnosť, žiadne predplatné, vysoká hodnota).
Vylepšenie: Séria Primescan pre maximálnu presnosť stropu.
Upozornenie: Zariadenia s presnosťou druhej{0}}úrovne vyžadujú starostlivú techniku na súvislých rozpätiach 4 jednotiek.
Dráha 3 - 7–9 jednotiek dlhá-rozpätie alebo úplné{3}}oblúkové pevné výplne
Presnosť sa blíži ku kritickej čiare 100 μm.
Preferované: Primescan / Primescan 2 (vedúca v-pravdepodobnosti in vivo) alebo iTero Lumina (veľké zorné pole znižuje prešívanie).
Možné: najnovšia generácia TRIOS.
Vyhnite sa: zariadeniam, ktorých úplná-pravosť oblúka je blízko alebo viac ako 90 – 100 μm.
Cesta 4 - Obnovy implantátov a všetko-na-X
Požiadavky na pasívne prispôsobenie sú prísnejšie (<150 μm clinical, ideally far tighter). Conventional intraoral scanning alone is often only marginally adequate on multi-implant spans.
Preferované: skenery s integrovanou fotogrammetriou (v súčasnosti séria Aoralscan Elite) alebo špičkový- skener + špecializovaná fotogrametrická jednotka.
Nespoliehajte sa len na štandardný intraorálny skener v prípade multi-implantátov s plným-oblúkom.
Cesta 5 - Ortodontické úplné-záznamy oblúka / Invisalign-náročné postupy
Tolerancia presnosti je širšia (100–200 μm). Dominantným faktorom sa stáva integrácia ekosystémov.
Invisalign{0}}zamerané: iTero Lumina (hlboká integrácia platformy).
Iný číry-zarovnávač alebo konvenčná ortodoncia: akýkoľvek otvorený-STL skener (séria Medit, TRIOS, Aoralscan atď.).
Časť 5|Pohľad nad rámec ceny nálepky: päť{1}}ročné celkové náklady na vlastníctvo
Cena hardvéru je len vstupenkou. Reálny päť-ročný model (1 000 skenov za rok) odhaľuje veľké rozdiely:
| Zariadenie | Hardvér | 5-ročné predplatné | 5-ročný spotrebný materiál | Približne. 5-rok TCO | Cena za skenovanie |
|---|---|---|---|---|---|
| iTero Lumina | $45,000 | $22,800 | $15,000 | $82,800+ | $16.6 |
| Primescan 2 | $24,995 | ~$15,000 | $17,500 | $57,500+ | $11.5 |
| TRIOS 6 | $27,900 | $11,940 | $3,500 | $43,340 | $8.7 |
| TRIOS 5 | $25,900 | ~$5,000 | $3,500 | $34,400 | $6.9 |
| Aoralscan Elite Wireless | $23,999 | $0 | $3,500 | $27,499 | $5.5 |
| Medit i900 | $18,999 | $0 | $2,500 | $21,499 | $4.3 |
| Medit i700 (káblový) | $13,500 | $0 | $2,500 | $16,000 | $3.2 |
| Aoralscan 3 Wireless | $12,999 | $0 | $3,500 | $16,499 | $3.3 |
| Medit i600 | $10,500 | $0 | $2,500 | $13,000 | $2.6 |
Náklady na predplatné a jednorazové{0}}prepitné môžu počas piatich rokov prekročiť pôvodnú cenu hardvéru. „Bez predplatného“ je preto skutočná ekonomická výhoda, nie marketingový jazyk.
Časť 6|Tabuľky rýchleho rozhodovania a kontrolný zoznam pred-nákupom
Scenár × Rýchly prehľad rozpočtu
| Primárne klinické zameranie | Rozsah hodnôt | Stredný rozsah | Vyšší rozsah | Prémiový rad |
|---|---|---|---|---|
| Jednotlivé korunky / dyhy | Medit i600 / Aoralscan 3 | Medit i700 / Aoralscan 3 Wireless | Medit i900 | TRIOS 5 |
| Mosty s krátkym{0}rozpätím | Aoralscan 3 | Medit i700 Wireless | Medit i900 | Primescan 2 / TRIOS 6 |
| Úplný-oblúk opravený | - | - | Zvážte900 + opatrnú techniku | Primescan 2 / iTero Lumina / TRIOS 6 |
| Implantovať / všetko-na-X | - | - | - | Aoralscan Elite (vstavaný-v IPG) |
| Ortodoncia / Invisalign | Otvoriť skenery / AngelScanner | Medit i700 | Medit i900 | iTero Lumina |
Kontrolný zoznam desiatich-otázok pred-nákupom
Aká je skutočná kombinácia puzdier (jednoduché korunky / krátke mostíky / plná-klenba / implantát / percentá orto)?
Približný mesačný objem skenovania?
Zmení sa klinické zameranie v nasledujúcich 3–5 rokoch (napr. pridanie implantátu alebo všetko-na-X)?
Aký hlboký je záväzok voči uzavretému ekosystému (Invisalign, CEREC atď.)?
Vyžaduje sa otvorený export STL/PLY/OBJ?
Ktorý CAD softvér používa preferované laboratórium?
Veľkosť ruky operátora, preferencie uchopenia a dĺžka nepretržitého skenovania?
Usporiadanie kliniky, obmedzenia napájania/siete, potreby zdieľania viacerých-operátorov?
Tvrdý rozpočet na hardvér verzus päť{0}}ročný strop TCO?
Čas odozvy servisu miestneho predajcu a záručné podmienky?
Odpovede na týchto desať otázok zvyčajne zúžia pole na jedného alebo dvoch realistických kandidátov.
Záverečná perspektíva
Nezačínajte otázkou „Ktorý skener je najpresnejší?“ Prvé tri sú štatisticky podobné pre väčšinu reštaurátorských prác.
Nezačínajte s "Ktorý je najlacnejší?" Päť{0}}ročné náklady na skenovanie sa môžu líšiť o faktor päť alebo viac.
Začnite tromi otázkami:
Čo primárne potrebujem na skenovanie? (určuje úroveň presnosti)
Som ochotný akceptovať priebežné predplatné za výhody ekosystému?
Bude sa môj prípad o tri až päť rokov zhodovať s dnešným výberom? (relevantné najmä pre objem implantátu/All{0}}on{1}}X alebo Invisalign)
Jasné odpovede vytvárajú jasné odporúčania: postupy s jednou{0}}korunou a krátkym{1}}premostením bez preferencie predplatného → otvorte skenery strednej triedy bez{2}}predplatného-; plná-priorita obnovy archov → súčasní lídri v presnosti; Všetko-na-X dlhodobé-zameranie → integrované riešenia fotogrametrie; ťažký objem Invisalign → natívne platformy-ekosystému.
Možnosti otvoreného-systému rozširujú praktický výber
Plne otvorené intraorálne skenery, ktoré exportujú čisté súbory STL/PLY/OBJ, nemajú povinné predplatné softvéru a integrujú sa s akoukoľvek hlavnou platformou CAD (exocad, 3Shape atď.), poskytujú klinikám maximálnu flexibilitu a nižšie päť{2}}ročné TCO. Aident AI-30 je navrhnutý presne pre tento profil: ľahký výstup v -bezpráškovom, otvorený-formáte a žiadne priebežné poplatky za softvér-čo z neho robí silného kandidáta na pracovné postupy s jednou-korunou, krátkym-premostením a ortodontickým záznamom, pričom si zachováva možnosť externého smerovania alebo inovácie neskorších zložitých prípadov.
Pozrite si aktuálne otvorené{0}}špecifikácie skenera, podrobnosti o kompatibilite a dokončite pracovné postupy Skenovanie → Návrh → Tlač naaident3d.com. Kontaktujte tím a požiadajte o{1}}vedľajšie{2}}porovnanie s vašou kombináciou prípadov a päť{3}}ročnými prognózami objemu.

